Symboly na plastových fľašiach – kompletný prehľad

Mnohí experti po celom svete hovoria, že pri kúpe balenej..

Symboly na plastových fľašiach – kompletný prehľad

Mnohí experti po celom svete hovoria, že pri kúpe balenej vody by ste mali byť v pozore. Prečo? Podľa uznávaných kapacít v radách odborníkov z oblasti zdravia a ekológie by všetci spotrebitelia mali skontrolovať dno fľaše, aby ochránili svoje zdravie. Teraz si možno kladiete otázku, ale prečo? Budete sa možno diviť, no ani plastové fľaše nie sú tak úplne bezpečné a mnohé z nich by ste vôbec nemali používať opakovane.

Všetky plastové fľaše sú označené písmenami, ktoré označujú to, z akého plastu sú vyrobené. Práve na spode fliaš nájdeme označenie. Niektoré z nich môžu byť pre naše zdravie viac škodlivé, ako iné. Každá značka musí označovať materiál fľaše a ponúkame vám malú pomoc pri rozpoznávaní toxických fliaš na vodu. Tu je to, čo potrebujete vedieť o označovaní plastových fliaš.

Symboly na plastových fľašiach

Prehľad a vysvetlenie symbolov na plastových fľašiach

PET alebo PETE – tieto označenia slúžia na jednorazové fľaše. Tieto fľaše môžu uvoľňovať ťažké kovy a chemikálie, ktoré ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu ľudského tela. Dajte si na nich pozor a radšej sa im úplne vyhnite. Myslite na svoje zdravie. Presné hodnoty hustoty a viac informácii nájdete aj na stránkach Wikipedie.

HDP alebo HDPE – to znamená plast, ktorý prakticky nevypúšťa žiadne chemikálie. Odborníci odporúčajú, aby ste si pri kúpe balenej vody vybrali tieto fľaše, pretože to je pravdepodobne najzdravšia voda, ktorú nájdete na trhu. Všímajte si dno fľaše a označenia na nej. Hľadajte práve takéto označenia.

PVC alebo 3V – to znamená, že fľaša na vodu uvoľňuje 2 toxické chemikálie, ktoré ovplyvňujú hormóny vo vašom tele. Ak je to možné, voľte radšej iné fľaše.

LDPE – tento plast sa nemôže používať pri výrobe fliaš, ani plastových vrecúšok, aj keď neuvoľňuje do vody žiadne chemikálie.

PP – iný biely alebo polopriehľadný plast, používaný ako obal na sirupy a poháre na jogurt. Tento je dobre známy a obľúbený pri určitých balených potravinách.

PS – to znamená, že fľaša uvoľňuje niektoré karcinogénne látky a bežne sa používa pri výrobe plastových pohárov na kávu a obalov rýchleho občerstvenia. Tieto sú na určené na krátke jednorázové použitie.

PC alebo neoznačený plast – najnebezpečnejší plast v produkcii potravín, ktorý uvoľňuje BPA chemikálie a často sa používa pri výrobe športových fľašiek na vodu a nádob na potraviny. Vyvarujte sa takýmto fľašiam. Ak ju už máte, radšej si zaobstarajte novú.

Pozrite športové, ale aj iné zdravé fľaše, napríklad na stránkach obchodov inSPORTline.sk, Hej, Alza a v ďalších. Doručenie je rýchle a fľaše sú od renomovaných a značkových výrobcov. Pri kúpe v týchto eshopoch a v stovkách ďalších môžete uplatniť zľavové kupóny z KuponyZdarma.sk, ktoré sú zadarmo, ihneď platné a môžete s nimi okamžite ušetriť aj desiatky eur pri každom nákupe cez internet.

Označenia písmenami ako HDP, HDPE, PP a niekoľko ďalších, neuvoľňujú do vody žiadne toxické chemikálie, zvyšné písmená môžu predstavovať chemikálie, ktoré sa nachádzajú vo vode, ktorú pijete. Tento krát budete pri kúpe balenej vody či iných potravín v plastovom obale o to opatrnejší. Myslite na svoje zdravie, máme ho len jedno.


Značky: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše připomínky (*)

název (*)

Vaše celé jméno, prosím.

Emailová adresa (*)

Používá se pro gravatar.

webová stránka

Pokud chcete, připojte se zpět.